Iron Day

Portal wielotematyczny

Świnka morska

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzątkiem domowym. Ze względu nieduże wymiary może być ciekawą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać klatkę większą, szczególnie jeśli planujemy hodować w niej więcej świnek.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były położone w dużych odległościach, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują z klatki. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale jest trochę twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej należy umieścić w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka poczuje się bezpieczna, jako,że będzie miała prywatną przestrzeń, gdzie będzie mogła udać się aby odpocząć albo odstresować się, gdy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

transporter dla psa