Iron Day

Portal wielotematyczny

Stres u kota

Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których bardzo łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by właściciel miał świadomość na jakie sygnały u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na sytuacje wzbudzające niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie nadzwyczaj reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć albo miauczeć; ciągle się czyścić; mieć spocone poduszeczki łap; drżeć; tracić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny nas zaniepokoić. W sytuacjach skrajnego, przewlekłego stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć choroby.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc reaktywne? Są to m.in.:
przeprowadzka – duży stres, zwierzęta znaczą mieszkanie jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby albo innego zwierzęcia
urlop opiekuna
remont albo przestawienie mebli
mała stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
hałas
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana opiekuna
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej usunąć przyczynę stresu. Zmiany takie jak nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać powoli – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i tulenie się do zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do schowania się. Kolejnym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy aerozolu. Na rynku dostępne są także produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności zawiezienia gdzieś kota.

transporter dla kota